czwartek, 20 marca 2014

11. Zielony Śląsk : Łężczok

Wraz z mężem wykorzystaliśmy sprzyjającą aurę i wybraliśmy się w urokliwe miejsce, oddalone jedynie 17 km od naszego domu.

Łężczok - leśny rezerwat przyrody w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, położony pomiędzy Raciborzem, Nędzą, Zawadą Książęcą i Babicami. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich". Posiada bogatą faunę oraz florę, podziwiać można w nim m.in. ponad połowę gatunków ptaków żyjących w Polsce. Przechodzą przez niego dwa szlaki turystyczne oraz jedna trasa rowerowa. Status Rezerwatu posiada od 23 stycznia 1957 roku.Jego powierzchnia wynosi 408,9 ha, z czego 245 ha stanowią stawy, 144 ha lasy, 7 ha łąki, zaś pozostałą  część stanowią drogi i groble. Na terenie rezerwatu znajduje się 7 stawów.
1- Brzeziniak, 2- Babiczak Południowy, 3- Babiczak Północny, 4- Salm Duży, 5- Salm Mały, 6- Tatusiak, 7- Grabowiec.Na terenie rezerwatu żyje 51 % gatunków ptaków żyjących w Polsce, czyli ponad 190 gatunków. Pod względem liczby gatunków ptaków rezerwat znajduję się na drugim miejscu w Polsce. 

W południowej części rezerwatu znajduje się zabytkowy dworek myśliwski. Wybudowany został w 1783 roku przez zakon cystersów, do których należały te ziemie. W wyniku kasatu klasztoru, w 1810 roku dworek przeszedł w ręce książąt raciborskich, którzy odpoczywali w nim po polowaniach. Po wojnie mieściła się tu gajówka, a obecnie budynek jest w ruinie.

14 komentarzy:

 1. pięknie,taka dzika natura :)
  fajne fotki :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce!!! Chyba zaryzykuję i w weekend namówię Miśka na jakąś wycieczkę, bo mnie już skręca w tym mieście!!!
  P.S. Śliczne szarawarki!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Szarawary super ! Miejsce tez ... Lubie takie dziczyzny.... Choć ostatnio rzadziej mi sie udaje dotrzeć w takie miejsca ....

  Ps . Czemu nie ramaneska ??!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ramoneska jest krótką kurtką a Ty masz normalny krój ;)

   Usuń
  2. Jak bardzo krótka ?!
   Hahaha zajrzałam do wiki , i nIc o krotkosci nie pisało ;) jedynie że ma mieć odszywany pas ;) a i zajrzałam jak wyglądały kurtki twórców i popularyzatowrow ... Hmmm ...

   Usuń
  3. Zachęcam do zapoznania się z takim zespołem jak The Ramones i obejrzenia jak ramoneska wygląda ;) Oni spopularyzowali ten rodzaj kurtki :) A że teraz wszystko co jest podobnej do niej nazywają ramoneską to już inna bajka. Ale zapewniam, że Punki skręcają się ze złości jak widzą zbezczeszczenie ich symbolu.

   Usuń
 4. Kocham, kocham, kocham Łężczok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  W tym roku jeszcze nie byłam, ale bardzo za nim tęsknię!
  Piękne zdjęcia, aż nie chce się wierzyć, ze byłaś tam w krótkim rękawku:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz mam problem co podziwiać-stylizację-za szarawary które bardzo lubię czy Góry-które po prostu kocham...:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. genialne zdjecia lubie to!http://ewefiu1.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo podoba mi się klimat tego miejsca, przestrzeń, cisza, ptaki, jeziora i zero ludzi. Jadę tam! 17 km od Twojego domu...mieszkasz w pięknych okolicznościach przyrody. Ciekawa jestem jak Łężczok wygląda w zieleni...
  Fajne masz te portałki:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sara nominowałam Cię do Liebster Blog Award, jeśli masz ochotę wziąć udział w zabawie, zapraszam do zapoznania się ze szczegółami w moim najnowszym poście :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O, uwielbiam takie miejsca, muszę zapamiętać! :)
  A jakie usta mmm :) Muszę też powoli wszystkie moje szarawary powyjmować <3 :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale u Ciebie ciepło, niczym latem.

  OdpowiedzUsuń